ADWOKAT
§
UMÓW SIĘ NA spotkanie
Kancelaria Adwokacka
Joanna Lewandowska
ul. Piastowska 33A 80-332 Gdańsk
📞 736 918 393
@ joanna@adwokat-lewandowska.com
J o a n n a L e w a n d o w s k a
ADWOKAT
Specjalizuję się w prawie karnym, rodzinnym i opiekuńczym oraz cywilnym. Do każdej sprawy podchodzę indywidualnie i poszukuję szytych na miarę koncepcji dla rozwiązania konkretnego sporu. Skomplikowane stany faktyczne nie stanowią dla mnie wyzwania. Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej, umów się na spotkanie.
____________________________________________________________________________________
Zanim Prokurator wniesie do Sądu aktu oskarżenia, wcześniej prowadzone jest postępowanie przygotowawcze. W toku tego postępowania przeprowadzane jest postępowanie dowodowe, czynności sprawdzające, przesłuchiwani są świadkowie, powoływani biegli itd. Jeśli zgromadzony w toku tego postępowania materiał dowodowy pozwala na sformułowanie zarzutów przeciwko konkretnej osobie o popełnienie konkretnego czynu - wzywa się tą osobę na przesłuchanie w charakterze podejrzanego, a czynności tej często towarzyszy przedstawienie zarzutów.
Z treścią zarzutów można się zgadzać lub nie, można także odmówić ustosunkowania się do ich treści. Podejrzany nie musi składać żadnych wyjaśnień. Natomiast w zasadniczej mierze przedstawienie zarzutów jest zapowiedzą skierowania sprawy do Sądu. Rzadziej zdarzają się przypadki umorzenia postępowania przygotowawczego, które toczyło się przeciwko osobie.
Akt oskarżenia trafia do Sądu i...
Wniesienie przez Prokuratora aktu oskarżenia do Sądu zmienia status z podejrzanego na oskarżonego. Sprawa, która się toczy przeciwko osobie przechodzi do fazy postępowania sądowego - od teraz to Sąd będzie rozstrzygał o ewentualnej winie sprawcy.
Jeśli na etapie postępowania przygotowawczego (czyli tego, które poprzedza wniesienie aktu oskarżenia do Sądu) nie korzystałeś z pomocy obrońcy, to moja rada jest prosta - warto udać się chociażby po poradę prawną do adwokata. Przy czym nigdy nie lekceważ postępowania przygotowawczego. Prawda nie zawsze sama się obroni, a wyjaśnienia złożone na tym etapie mają kardynalne znaczenie dla dalszego toku sprawy i tego, czy zakończy się ona właśnie skierowaniem do Sądu aktu oskarżenia.
Pamiętaj, że jako podejrzany/oskarżony masz prawo do odmowy składania wyjaśnień lub udzielania odpowiedzi na pytania, a odmowy tej nie musisz uzasadniać. Skorzystanie z tego prawa nie pozbawia Cię go w ogóle - wyjaśnienia możesz złożyć np. dopiero przed Sądem lub po zapoznaniu się z materiałem dowodowym zebranym przez Prokuratora, którego zdecydowanie nie znasz, kiedy dostajesz pierwsze wezwanie jako podejrzany i kiedy dochodzi do przedstawienia zarzutów
Obrona w sprawach karnych - adwokat Gdańsk - Grudziądz
Im wcześniej zdecydujesz się na korzystanie z pomocy obrońcy w postępowaniu karnym, tym lepiej. Opracowanie strategii procesowej i oszacowanie sytuacji, w jakiej się znajdujesz jest istotne dla całego toku postępowania.
____________________________________________________________
Aktu oskarżenia (a dokładniej - jego odpisu) nie dostaniemy ot tak z zaskoczenia. Wcześniej pojawią się znaki, które mniej lub bardziej zasugerują co takiego się wydarzyło i wydarzy się w przyszłości. Znaki te to nic innego jak zaproszenie z Prokuratury lub jednostki Policji w postaci wezwania na przesłuchanie w charakterze podejrzanego, któremu towarzyszy przedstawienie zarzutów. Jeśli brałeś udział w takiej czynności, wysoce prawdopodobnym jest skierowanie sprawy do Sądu.
Kancelaria Adwokacka
Joanna Lewandowska
Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave
Kancelaria Adwokacka
Joanna Lewandowska
ul. Piastowska 33A 80-332 Gdańsk
📞 736 918 393
@ joanna@adwokat-lewandowska.com